Грција заплени брод полн со мигранти

во категоријата Регион

Грчката крајбрежна стража соопшти дека запленила брод и привела две лица сосмничени дека се обиделе да криумчарат 37 мигранти за Италија.

Крајбрежната стража наведе дека бродот, што пловел под украинско знаме, е запрен во Јонското море, вчера изутрина, северозападно од островот Закинтос.

.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/