Вучиќ со Шоле: Очекувам САД да ја охрабрат Приштина да ги исполни своите обврски

2 mins read

Вучиќ и Шоле разговарале и за енергетската безбедност, иницијативите за регионално поврзување и зајакнување на соработката меѓу земјите од Западен Балкан, како и за неискористениот потенцијал во развојот на билатералната и економската соработка меѓу Србија и САД

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ денеска во разговор со советникот на Стејт департментот Дерек Шоле ги повика САД да ја охрабрат Приштина да ги исполни своите обврски од прифатените и потпишаните договори и да продолжи дијалогот со Белград.

„Изразив очекување дека САД ќе ги препознаат напорите на Србија за зачувување на мирот и стабилноста во регионот, како и дека ќе го искористат своето несомнено влијание и ќе ја охрабрат Приштина да ги исполни своите обврски во согласност со прифатените и потпишаните договори, но и да продолжи со дијалогот. во духот на чесни и отворени предлози за размена за решавање на конкретни предизвици“,

објави Вучиќ на Инстаграм.

Вучиќ оцени дека разговорот со Шоле за време на работниот ручек бил „содржински и отворен“.

Од претседателството соопштија дека Вучиќ и Шоле разговарале за ситуацијата на Косово, енергетската безбедност, регионалната економска интеграција и улогата на Србија во зачувувањето на мирот и стабилноста во регионот, како и за продолжување на дијалогот под покровителство на ЕУ со цел нормализирање на односите со Приштина.

„Вучиќ го информираше американскиот функционер за развојот на настаните на Косово, посочувајќи дека Србија, како и секогаш досега, сериозно и одговорно пристапува кон секоја нова ескалација што ќе се случи поради едностраните потези на привремените институции во Приштина, како и дека таа останува посветена на политиката на мир, стабилност, дијалог и конструктивен однос кон сите отворени прашања“,

се наведува во соопштението.

Во соопштението се нагласува и дека Вучиќ побарал од Шоле САД да влијаат на Приштина да ги исполни своите обврски.

Специјалниот советник Шоле истакна дека САД секогаш ќе ги поддржуваат сите напори направени со цел да се одржат мирот и стабилноста, посочувајќи дека неговата земја се залага за ставање фокус на агендата на која страните во дијалогот треба да се фокусираат на разговорите за т.н. француско-германски предлог за решавање на кризата во Косово, како и за брзо формирање на Заедницата на српските општини, се наведува во соопштението.

Вучиќ и Шоле разговарале и за енергетската безбедност, иницијативите за регионално поврзување и зајакнување на соработката меѓу земјите од Западен Балкан, како и за неискористениот потенцијал во развојот на билатералната и економската соработка меѓу Србија и САД.

Како што се додава, соговорниците констатирале дека интензивирањето на севкупните билатерални односи е заеднички стратешки интерес на двете земји и дека треба дополнително да се унапредуваат напорите на двете страни во насока на уште побрзо и посеопфатно зајакнување на соработката во повеќе области.

Вучиќ, како што се наведува, изразил посебно задоволство поради зголемениот интерес на американските компании за инвестирање и водење бизнис во Србија, како и поради тоа што бизнис елитата на САД го препознала одличниот инвестициски потенцијал на Србија, како и стабилното деловно опкружување во кое странските компании веќе успешно водат бизнис многу години.

Соговорниците се согласија дека еден од основите на натамошното зајакнување на сеопфатното партнерство меѓу Србија и САД е солидна економска поврзаност и проширување на деловната соработка во сите области од заемен интерес.

Освен со Вучиќ, американскиот функционер во Белград денеска одделно ќе се сретне и со премиерката Ана Брнабиќ и со министерот за надворешни работи Ивица Дачиќ.

Пред Белград, тој престојуваше во Приштина, каде одвоено разговараше со премиерот Албин Курти, со претседателката на Косово, Вјоса Османи, како и со претставници на опозицијата и на партијата Српска листа.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Платини можен кандидат за претседател на Фудбалската федерација на Франција

Следно

Лула да Силва: За 100 дена земјата ќе функционира со нормална брзина

Latest from Blog

Соопштение за јавност 30.3.2023

На денешната прес конференција во Градот Скопје, градоначалничката Данела Арсовска ги презентираше предложените точки кои се