Во Франција најдолга суша од 1959 година

1 min read

Во Франција не заврнало дожд 32 дена, што е најдолгата суша од 1959 година, откако се мерат количините на врнежи. Тоа го изјави и министерот за еколошка транзиција, Кристоф Бешу, пренесува Монд.

„Франција е во состојба на готовност“, рече тој.

Според извештаите, последен пат во Франција врнело на 21 јануари. Посебна студија ќе покаже дали моменталната суша е последица на глобалното затоплување.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Костовски најави целосна реконструкција на улица 1 во Визбегово

Следно

Василевска: Единствен новитет во Владата е што после години повторно СДСМ застанува на челото на министерството за животна средина и просторно планирање

Latest from Blog