Во Скопје ќе се отвори уште едно болничко одделение за лекување на рак

1 min read

Владата на вчерашната седница донесе Одлука за давање согласност за проширување на дејноста на Јавната здравствена установа Градска општа болница „8-ми Септември“ – Скопје за спроведување специјалистичко-консултативна и болничка здравствена заштита на секундарно ниво од областа на онкологијата и радиотерапијата.

Ова значи дека ќе се отвори уште едно одделение за Онкологија во Градската болница „8 септември“ и тоа е дополнително олеснување за болните од рак.

Бројките на новозаболени од рак во последните години постојано се во раст.

ИЗВОР: skopjeinfo.mk

Претходно

Тројца загинати и осуммина повредени од проектил кој погоди станбена зграда во Украина

Следно

Лавров: Русија сака конфликтот во Украина да заврши, но ќе одговори на испраќање западно оружје во Киев

Latest from Blog