Во ЕУ употребата на гас намалена за речиси 20 проценти

1 min read

Во земјите од Европската унија потрошувачката на гас е намалена во втората половина од минатата година, поради невообичаено топлото време, скокот на цените што го намали индустриското производство, како и воведувањето на вонредни мерки за сузбивање на енергетската криза, соопшти денеска Евростат.

Вкупната потрошувачка на гас во ЕУ е намалена за 19,3 отсто од август до јануари во споредба со петгодишниот просек за истиот период, покажуваат податоците на Евростат.

Русија, како најголем снабдувач на ЕУ со гас, го прекина најголемиот дел од своите испораки по почетокот на војната во Украина минатата година, што доведе до енергетска криза во Европа, намалени испораки и рекордно високи цени.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Зеленски со благодарност до Бајден за поддршката кон Украина: Moра да обезбедиме победа оваа година

Следно

ВИДЕО: Лице со посебни потреби оставено на клупа во Скопје: По лекарска интервенција никој не го вратил дома

Latest from Blog