Во Драмски театар Скопје почнаа пробите за комедијата „Кафез кај кокони“

1 min read

Во Драмски театар Скопје почнаа пробите за новата претстава, комедијата „Кафез кај кокони“, според Жан Пуаре. Режисер на претставата е Димче Николовски. Преводот е на Радила Јорданова и Благоја Буцко Бошковски. Адаптацијата е на Александра Бошковски и Буцко Бошковски, кои го направија и изборот на музиката. Костимографи се Раде Василев и Елена Вангеловска.

Улоги во претставата ги толкуваат: Филип Трајковиќ, Александар Степанулески, Стефан Вујисиќ, Предраг Павловски, Димитрија Доксевски, Маја Вељковиќ Пановска, Дамјан Цветановски, Соња Стамболџиоска, Златко Митрески, Нела Павловска, Емилија Мицевска и Бранко Атанасов.

 

Republika.mk – содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ИЗВОР: republika.mk

Претходно

Потребни ли му се на Скопје пунктови за рентање на велосипеди и тротинети?

Следно

Америка има војна што ја заборави, а мора да ја води

Latest from Blog