Во Грција одржани демонстрации за загинатите во железничката несреќа

1 min read

Во грчкиот главен град Атина и во Солун се одржани демонстрации за загинатите во железничката несреќа која се случи пред извесно во Грција, јавува Анадолу.

Илјадници лица се собраа на плоштадот „Синтагма“ во Атина, и маршираа кон канцеларијата на Агенцијата за железници на Грција (ОСЕ) во Атина.

Демонстрацијата беше поддржана и од страна на различни групи, синдикати и студентски организации, додека демонстрантите побараа откривање на одговорните лица.

Група демонстранти и полицајци се судрија пред канцеларијата на ОСЕ, додека полицајците врз демонстрантите интервенираше со солзавец.

Од друга страна, илјадници лица маршираа и во Солун, кои исто така побараа откривање на одговорните лица.

Железничката несреќа се случи на 28 феврруари во зона Темпи, на далечина од 26 километри од градот Лариса. Во несреќата загинаа 57 лица, претежно студенти.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Николов: Власта ништо не направи за јавното здравство за седум години, не верувам дека може да се смени нешто за 11 месеци

Следно

(ВИДЕО) Нови протести во Грција по железничката несреќа во која загинаа 57 лица

Latest from Blog