Во бродолом крај брегот на Тунис загинаа 14 мигранти

1 min read

Најмалку 14 мигранти загинаа, а 54 се спасени по потонувањето на брод со кој се обидувале да стигнат до Европа, јавуваат туниските власти. Бродоломот се случил вечерва во близина на брегот на Тунис, недалеку од тамошниот регион Сфакс.

Бродовите на крајбрежната стража спречија 14 други бродови со вкупно 435 мигранти да го преминат Средоземното Море. Најголем дел од мигрантите се од субсахарска Африка, но има и Тунижани.

Туниските власти во последните неколку недели апсат поединци, главно субсахарски мигранти, кои се наоѓаат на територијата на Тунис и немаат документи за престој.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вучиќ вели ќе продолжат коректните односи со Москва, Хил порачува Белград да се усогласи со ЕУ во однос на санкциите

Следно

Пожар покрај магистралниот пат Кочани-Виница

Latest from Blog