(ВИДЕО) Најмалку 14 лица ги загубија животите во поплавите во Турција

1 min read

Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу потврди дека спасувачките екипи сè уште трагаат по пет лица кои се водат за исчезнати на три поплавени локации, пренесува АП

Во две турски провинции кои беа уништени од минатомесечниот катастрофален земјотрес, поплавите предизвикани од обилните дождови однесоа 14 човечки животи и дополнително ги зголемија бедата и страдањата на илјадници луѓе кои останаа без покрив над главата по земјотресот, соопштија денеска турските власти.

Министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу потврди дека спасувачките екипи сè уште трагаат по пет лица кои се водат за исчезнати на три поплавени локации, пренесува АП.

Силните поплави ги претворија улиците на градовите во провинциите Адијаман и Шанлиурфа во реки кои носат автомобили, куќи и привремено сместувачки кампови за жртвите од земјотресот.

Најмалку 12 лица загинаа во Шанлиурфа, меѓу кои пет сириски државјани чии тела беа пронајдени во поплавен подрумски стан и уште две лица кои ги загубија животите во комбе заробено под надвозник.

Во Адијаман се удавија две лица чија куќа со контејнери ја однесе поројот, а неколку лица се евакуирани од камповите со шатори за преживеаните од земјотресот.

Евакуирани се и пациентите од одделението за интензивна нега во болницата во Шанлиурфа, јавија локалните медиуми, наведувајќи дека неконтролираните силни порои предизвикале уривање на дел од регионалниот автопат.

Турската агенција за управување со катастрофи соопшти дека повеќе од 10 професионални нуркачи биле вклучени во спасувачките напори во двете погодени провинции.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Британците во масовен штрајк: На улиците излегоа лекарите, машиновозачите, наставниците, новинарите

Следно

Египетската полиција ги уапси крадците во домот на Салах

Latest from Blog