(ВИДЕО) Земјотрес со јачина од 5,2 степени повторно ја погоди Турција

1 min read

Епицентарот на земјотресот бил на 11 километри од градот Малатија. Засега нема информации за евентуални повредени и жртви

Земјотрес со јачина од 5,2 степени според Рихтеровата скала утринава повторно ја погоди источна Турција, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар (EMSC).

Епицентарот на земјотресот бил на 11 километри од градот Малатија, кој се наоѓа во турската област Источна Анадолија. Земјотресот бил на длабочина од пет километри.

На социјалните мрежи веќе се објавуваат видеа од земјотресот.

Засега нема информации за евентуални повредени и жртви. Земјотресот бил почувствуван и во околните провинции.

Бројот на загинати во разорните земјотреси што ја погодија Турција на почетокот на месецот се искачи на 44 374.

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Муцунски: Инфраструктурните проекти кои ги реализираме сериозно го менуваат изгледот на Аеродром

Следно

Еден загинат и четворица повредени во руски напад со дронови во западна Украина

Latest from Blog