(ВИДЕО) Зеленски за време на интервју дозна дека Германија ќе испрати тенкови за Украина

1 min read

„Да бидам искрен, сега се критични количината и времето кога тие ќе бидат испорачани“, предупреди украинскиот претседател откако рече дека е многу среќен за одлуката

Украинскиот претседател Володимир Зеленски дозна дека Германија одлучила да испрати тенкови „леопард 2“ за Украина за време на интервју за „Скај њуз“.

„Многу сум среќен. Сакам да им се заблагодарам на Германија, Британија и САД за оваа одлука“,

рече Зеленски откако по прашање на новинарката еден од неговите соработници кој стоеше зад камерите му ја потврди добрата вест.

Многу сум среќен, повтори украинскиот претседател, но и предупреди:

„Да бидам искрен, сега се критични количината и времето кога тие ќе бидат испорачани“.

Во продолжение погледнете ја реакцијата на Зеленски кога дозна за одлуката:

Извор: 360stepeni.mk

Претходно

Зошто невакцинираните не нè предупредија?

Следно

Блумберг: САД ќе испратат над 30 тенкови „Абрамс“ во Украина

Latest from Blog