Бугарскиот министер за внатрешни работи денеска доаѓа во Скопје на средба со Спасовски за одбележувањето на 4 февруари

1 min read

Одбележувањето на денот на раѓањето на Гоце Делчев – 4 февруари беше оценет како настан од висок безбедносен ризик по одржувањето на седница на Советот за безбедност минатата недела

Денеска во Скопје на средба со министерот Оливер Спасовски треба да пристигне бугарскиот вицепремиер за јавен ред и безбедност и министер за внатрешни работи, Иван Демерџиев. Тие ќе разговараат за она што треба да се преземе за безбедно да помине чествувањето на 4 декември – 151-годишнината од раѓањето на Гоце Делчев, за кога е најавено доаѓање на бугарски граѓани.

Покрај Демерџиев, во Скопје ќе биде и директорот на Државната агенција за национална безбедност (ДАНС), Пламен Тончев.

Изјави не се предвидени, а од МВР најавија дека по крајот на средбата ќе испратат соопштение за медиумите.

Одбележувањето на денот на раѓањето на Гоце Делчев – 4 февруари беше оценет како настан од висок безбедносен ризик по одржувањето на седница на Советот за безбедност на 23 јануари. Организирани структури во Бугарија, рече тогаш претседателот Пендаровски, организираат доаѓање во Скопје и станува збор за групи кои се особено активни по усвојувањето на европската преговарачка рамка во за земјава во јули лани.

„Истите овие структури се мобилизирани и логистички и финансиски за да го поддржат организираното доаѓање во Скопје на повеќе лица на 4 февруари кога го одбележуваме денот на раѓањето на Гоце Делчев. Според сите проценки, тоа ќе биде настан од висок безбедносен ризик и надлежните органи не смеат и нема да бидат само неми набљудувачи на тоа што ќе се случува“,

рече Пендаровски.

На социјалните мрежи, пак, наши граѓани почнаа да се организираат за да постават блокади на патиштата, за што министерот Спасовски посочи, пак, дека нема потреба од такво нешто бидејќи тука се институциите за да реагираат.

ИЗВОР: 360stepeni.mk

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Претходно

Променливо облачно и студено време

Следно

Приватните превозници денеска на протест пред ЈСП

Latest from Blog