Бројот на загинати во земјотресите во Туркије надмина 45.960

1 min read

ИСТАНБУЛ (АА) – Бројот на загинати во разорните земјотреси што ја погодија Туркије минатиот месец се искачи на 45.968, изјави турскиот министер за внатрешни работи Сулејман Сојлу, јавува Анадолу.

Сојлу рече дека бројот на загинати вклучува и 4.267 Сиријци.

На 6 февруари земјотресите со магнитуда од 7,7 и 7,6 степени по Рихтер погодија 11 турски области – Адана, Адијаман, Дијарбакир, Елазиг, Хатај, Газиантеп, Кахраманмараш, Килис, Малатија, Османије и Шанлиурфа.

Над 13 милиони луѓе во Туркије се погодени од земјотресите, кои ја погодија и Сирија.

Министерот Сојлу изјави дека регионот по катастрофата е потресен од над 13.000 последователни потреси.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS).

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Победува ли Путин? Светот се менува во негова полза

Следно

Билансот на загинати мигранти во бродоломот кај јужна Италија порасна на 70

Latest from Blog