Болничка храна доби престижно кулинарско признание

1 min read

Болницата АЗ Гронинг во градот Кортријк во западна Белгија стана првата болница во Бенелукс која е официјално призната од угледниот француски водич за храна Gault & Millau за квалитетот на храната што им ја служи на своите пациенти.

Врвни експерти на Gault & Millau кои ги покриваат земјите од Бенелукс  ја посетиле болницата, ја пробале храната од нивната менза и се одушевиле, особено од нивните јадења со риба, сосовите и комбинациите со компири.

Уредништвото заклучило дека храната во болницата е подготвена со врни стандарди а првиот човек на водичот изјави дека со задоволство би послужил некои од тие јадења во својот дом.

Генералниот совет, вели тој, е да се работи со добри состојки и да се држиме до рецепти кои можат квалитетно да се изведат.

„Луѓето нужно не сакаат премногу комплицирани работи. Направете го здраво, направете го вкусно… Обидете се да готвите онака како што би готвеле за себе“, порача преку Ројтерс Марк Деклерк.

„Го е Мијо“ се бави со рангирање ресторанска храна од 1965 година.

ИЗВОР: off.net.mk

Претходно

„Македоника литера“ ја објави поетската книга „Тежината на вториот чекор“ од младиот автор Ѓоре Ѓелев

Следно

Комисија за употреба на имиња на личности даде негативна оцена за името на бугарскиот клуб во Битола ,,Иван Михајлов“: Тоа е провокација

Latest from Blog