Белград под вода, бликнаа ,,фонтани” на улиците

во категоријата Регион

Невреме проследено со пороен дожд, а во некои места и град со големина на тениски топчиња, го погоди северниот, западниот и централниот дел на Србија, а штетите во земјоделството и инфраструктурни објекти се уште се утврдуваат. Поради невремето кое што вчера го зафати Белград на некои од улиците се формираа гејзери повисоки од пет метри. Тоа предизвика застој и хаос на улиците.

Na otvaranju ove nove beogradske fontane nije primećen nijedan gradski niti državni zvaničnik.

Publiée par Milan Charlie sur Dimanche 23 juin 2019

 

Граѓаните на социјалните мрежи споделуваат фотографии и видеа за слични ,,фонтани” кои што се појавиле на повеќе улици во градот.
Заменик-градоначалникот на Белград, Горан Весиќ изјави дека по обилните дождови што го погодија главниот град, биле преплавени 20 детски градинки и дека 6.000 домаќинства немаат електрична енергија.

По станокот на претставниците на градските служби и на Градското собрание, Весиќ рече дека Секретаријатот за заштита ќе ги распредели децата во други градинки сè додека објектите не се санираат.

Според него, повеќе од 6.000 домаќинства, главно во Земун и во Нов Белград немаат електрична енергија и работат на поправка на трафостаниците./Makfax/

.

Извор: https://www.alsat-m.tv/mk/