Апсење на натпреварот Ливерпул – Челзи

1 min read

Англиската полиција уапси навивачи кои извикувале навредливи скандирања. Неколку навивачи скандираа хомофобични скандирања на натпреварот помеѓу Ливерпул и Челзи во 21. коло од Премиер лигата (0:0).

Полицијата во Ливерпул потврди дека 23-годишен, 37-годишен и 49-годишен маж биле уапсени „под сомневање за хомофобични навреди што може да предизвикаат вознемиреност, страв или ментална болка кај други лица.

-Две апсења се случија надвор од стадионот на „Енфилд“ и едно внатре во спортската арена. Триесет и седумгодишникот е пуштен со кауција и се чека понатамошна истрага, додека 23-годишниот и 49-годишниот ќе бидат присутни на доброволно распит.

Знаеме и дека 16 лица беа изведени од стадионот од страна на стјуарди за различни прекршоци за време на натпревар од Премиер лигата, се вели во соопштението на полицијата.

ИЗВОР: kurir.mk

Претходно

Вистинска зима со снег во јануари – на овие места вечерва наместо дожд врне снег, викендов ќе биде идеален за да ги посетите! (ФОТО)

Следно

Пронајдени доверливи документи во куќата на поранешниот потпретседател на САД, Мајк Пенс

Latest from Blog