Авганистан: Во експлозија на бомба загина 1, повредени 8 лица, претежно новинари

1 min read

Најмалку едно лице загина, а осум други се повредени, меѓу кои и новинари, во експлозија на бомба во северниот дел на Авганистан, кој беше цел на самоубиствен бомбашки напад и повеќекратни убиства во последните денови, пренесува Анадолу.

Според локалните медиуми, експлозијата се случила утрото на настан во Мазар-е-Шариф, главниот град на провинцијата Белх, каде што требало да им се оддаде почит на новинарите.

„Досега едно лице е убиено, а осум други, меѓу кои пет новинари, се повредени“, објави државната новинска агенција „Бахтар“, цитирајќи го Абдул Нафај Такор, портпаролот на Министерството за внатрешни работи.

Тој додаде дека бомбата очигледно била поставена пред настанот во културниот центар „Табјан“.

Ова беше втора експлозија за три дена по самоубиствениот напад во Мазар-е-Шариф во четвртокот, во кој загинаа три лица, меѓу кои и истакната личност од талибанците и гувернерот на Белх, Мула Мухамед Давуд Музамил.

Во истиот град претходно во средата, талибанските сили спроведоа операција против луѓе за кои тврдеа дека биле вклучени во киднапирања, што резултира со најмалку осум жртви.

„Нашите безбедносни сили спроведоа операција во Мазар-е-Шариф и елиминираа осум киднапери. Киднаперите беа елиминирани откако покажаа вооружен отпор“, рече Такор, кој беше цитиран од „Толо њуз“.

Сепак, роднините на починатите протестираа пред канцеларијата на УНАМА во саботата, обвинувајќи ги талибанците за убиствата на невини луѓе.

Демонстрантите тврдеа дека нивните роднини работеле во приватниот сектор и дека не се поврзани со инциденти со киднапирање.

„Сакам правда. Кој дал лажни информации треба да биде испрашуван зошто го сторил тоа“, изјави Самандар, член на семејството на жртвите.

„Тие се одговорни за своите одговори. Како пукаа во нив? Зошто овие млади луѓе беа маченички убиени кога не направиле ништо лошо?“, нагласи Абдул Баки, друг роднина на жртва.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Претепан поранешниот грчки министер Јанис Варуфакис

Следно

Арсовска обвини дека граѓани урзупирале државно земјиште на местото каде ќе се гради булеварот „Боца Иванова“ во Бутел

Latest from Blog