Земјотрес со магнитуда од 7,2 степени на границата меѓу Кина и Таџикистан

1 min read

ПЕКИНГ (АА) – Земјотрес со магнитуда од 7,2 степени ја погоди кинеско-таџикистанската граница рано утринава, соопшти Кинескиот центар за земјотреси (CENC).

Центарот соопшти дека земјотресот се случил во близина на границата меѓу автономниот регион Ксинџијанг во северозападна Кина и планинскиот автономен регион Горно-Бадакшан во источен Таџикистан.

Американскиот геолошки институт објави дека земјотресот бил со магнитуда од 6,8 степени и дека епицентарот бил на 67 километри западно од градот Мургоб на таџикистанската страна од границата.На веб страницата на Anadolu Agency (AA) објавена е само дел од содржината на вестите од Системот на проток на вести (HAS)..

Извор: www.aa.com.tr

Претходно

Претседателот Пендаровски се обрати на изложбата на 54. Светска галерија на карикатури – Скопје 2022 и Остен биенале на цртеж Скопје 2022

Следно

Видео: Како ќе изгледа спортско-рекреативниот центар „Бранители“?

Latest from Blog